PROJE LIGHT – UP İSTANBUL (TÜRKİYE)

ÖZEL GEREKSİNİMLİ ( DOWN SENDROMU, OTİZM, HAFİF-ORTA-AĞIR DÜZEYDE ZİHİNSEL YETERSİZLİK, İŞİTME VE GÖRME YETERSİZLİĞİ) ÇOCUKLARA KIRTASİYE MALZEMESİ BAĞIŞI

Eğitim geliştirme programımız, İstanbul – Türkiye’deki özel gereksinimli (down sendromu, otizm, hafif-orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizlik, işitme ve görme yetersizliği) çocuklara okul çantası ve kırtasiye malzemeleri bağışlamayı içermektedir. 

Çalışmamız, maddi durumu iyi olmayan ailelere destek vermek amaçlı olup, bu bağlamda bağış kampanyası başlatarak bu ailelerimize küçük de olsa yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Bu çalışma, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ ne bağlı Rehberlik ve Araştırma merkezinde Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Tuğba ERTEKİN YAĞCI tarafından belirlenecek olan 4-12 yaş grubu çocukları içermesi planlanmaktadır. 

Ertekin Yağcı, İstanbul’da özel gereksinimli çocuklara maddi ve eğitim materyali bağışını içeren bir proje üzerinde geçtiğimiz yıllarda herhangi Sivil Toplum Kuruluşu(STK)’na  bağlı olmadan öğretmen arkadaşları başta olmak üzere yakın çevresi ile benzer çalışmalar yapmış ve her yıl maddi durumu iyi olmayan ancak ihtiyaç sahibi olan 4500-5000 çocuğa ulaşmaktadır. Sn. Ertekin Yağcı’nın desteğiyle de Binici Hanım, 2021 İlkbahar / Yaz aylarında (salgın kısıtlamalarına bağlı olarak) okul çantalarını ve kırtasiye malzemelerini bizzat ihtiyaç sahibi çocuklara teslim edecek ve projeyi hayata geçirmeyi düşünmektedir.

Koronavirüs salgını nedeniyle şu anda kesin bir tarih belirliyememkle beraber anlayışınız için teşekkü ediyoruz!

Projemiz neleri içeriyor ve amacımız nedir?

Maddi durumu iyi olmayan özel gereksinimli(down sendromu, otizm, hafif-orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizlik, işitme ve görme yetersizliği)  çocuklara okul/kırtasiye malzemesi sağlayarak  yaklaşık 50 çocuğun yanağında gamze olmayı, onların mutluluğu ile mutlu olmayı ve bir kalbe dokunmayı hedefliyoruz.(çocuk başına 59 € = toplam 2.950 €).

Aşağıda okul çantalarının içeriğini ve ilgili masrafları bulacaksınız:

Çocuk başına okul çantası ve kırtasiye (59 €)

 • 1 x Okul çantası veya sırt çantası, 
 • 10 x Klasör, Kalemler ve kurşun kalemler ile 
 • 1 x Kalem kutusu, 
 • 1 x Kare kare, 
 • 1 x Silgi, 
 • 1 x Kalemtraş, 
 • 1 x Makas, 
 • 1 x Tutkal, 
 • 1 x Paintbox, 
 • 1 x Boya fırçası seti, 
 • 1 x Eskiz defteri (A3 boyutunda), 
 • 1 x Kararlı alıştırma kitabı (A4 boyutu), 
 • 1 x Kare alıştırma kitabı (A4 boyutu) ve 
 • 1 x Ödev günlüğü (boyut A5).

Buna ek olarak (yeterince bağış alirsak), oyun yoluyla bilişsel gelişimlerini (zeka veya düşünme, algılama, problem çözme, hafıza ve dil) teşvik edecek bazı eğitici kitaplar (mesela: ÇOCUK KİTAPLARI VE DİKKAT GELİŞTİRME SETİ LİSTESİ) vererek çocukları daha da mutlu etmek istiyoruz.

Çocuklara en uygun kitaplari almak icin Ertekin Yağcı, arastirmalar yapiyor ve liste cikartma asamasinda. Liste´de kac cocuk, kac yasinda, kac kitap ve hangi kitaplari alicagina dahil not alma sürecinde su an. 

Proje nasıl işleyecek?

LIGHT-UP ekibinden Zuhal Binici, Haziran 2021, Tuğba Ertekin Yağcı’nın yardımıyla okul malzemelerini dağıtmak üzere İstanbul’a gidecek.

 Anlayışınız için teşekkürler! Proje tamamlandığında resimleri ve videoları web sitemize yükleyeceğiz.

Şirketler ve özel şahıslar için bilgiler

Kuruluşumuz LIGHT-UP INTERNATIONAL e.V. yıl sonunda bağışlarınız için size bir vergi makbuzu göndermekten mutluluk duyacaktır. Bu amaçla lütfen Binici Hanım ile e-posta yoluyla iletişime geçin: info@light-up-international.com

Sponsors:

dtz-bildung & qualifizierung gemeinnützige GmbH
Bildungseinrichtung in Berlin, Deutschland

2021 Yılı Haziran ayında Türkiye’de okullar kapanmadan özel eğitim öğrencilerimize (Down sendromu, otizm, İşitme yetersizliği öğrenciler, zihinsel yetersizliği öğrencilerimize vb) karne hediyesi olarak ve yeni eğitim öğretim yılına hazırlık olarak çanta, kırtasiye malzemeleri ve oyuncak hediyelerimizi ulaştırmanın ayrıca bunu sizlerle örnek resimlerle paylaşmanın mutluluğu içerisindeyiz.

Hangi projeyi AYDINLATMAK istersiniz? Projeler hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Lütfen seçtiğiniz ampule tıklayın.

Sokak çocuklarına güneş lambaları ve kulak tıkacı bağışlamak.

Sosyal açıdan dezavantajlı yetimlere okul materyali bağışlamak.

Mumbai'deki (küçük bir bağıştan sonra) ihtiyacı olan çocukların parlayan gözlerini, minnettar bakışlarını hayatımın, aklımın ve albumen en güzel anılarından biri olarak değerlendireceğim!

Avrupa’da yaşayan bile iyi bir talihle kuşatılmış olduğumuzu düşünüyorum ve belirli bir eğitim standardından yararlanma ayrıcalığına sahibiz. Gücüm yettiği kadarıyla, dünya çapında böyle bir ayrıcalığa sahip olmayan ve yardıma ihtiyacı olan çocukları ve gençleri kendi katkımla ve sizlerin katkılarıyla desteklemeye ve onlara yardımcı olmak için sizlere bir çağrıda bulunmak istiyorum.

Zuhal Binici

LIGHT-UP INTERNATIONAL e.V.'nin kurucusu ve yöneticisi ve sosyal hizmet uzmanı

İLETİŞİM

BAĞIŞ YAP

Bağışlar için banka hesap bilgileri

GERMAN SKATBANK

Zweigniederlassung der VR-Bank Altenburger Land eG

IBAN: DE29 8306 5408 0004 2647 11

BIC (SWIFT-Code): GENO DEF1 SLR

Manager: Zuhal Binici

Register court: Amtsgericht Berlin Charlottenburg / VR 38575 B

Tax number: 27/671/57911

Zuhal Binici

Dernek Başkanı

B.A. Arts in Social work

Square Logos.004

Elias Koller

Afet Yönetimi, Danışman ve Dış İlişkiler Müdürü

Master in Disaster Relief

Fabio Von Der Liebl

tasarımcı ve sanat yönetmeni

B.S. Business Administration, Certified in Graphic Design and Interior Design & Decoration, Certified in Photography

Victor Drummond

İletişim ve pazarlama, sosyal medya uzmanı

B.S. Social Communication (Major in Advertisement & Journalism), Specialist in Marketing, Certified in Digital Marketing & Neuromarketing, Master in Service Administration